PQ018EF02SZH
Part number:
PQ018EF02SZH
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 2A TO220-4
Encapsulation:
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Voltage Dropout (Max)
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
PSRR
60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Output
2A
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V