MPC870VR133
Part number:
MPC870VR133
Description:
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
Security Features
RAM Controllers
DRAM
Voltage - I/O
3.3V
Package / Case
256-BBGA
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
Core Processor
MPC8xx
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TA)
Supplier Device Package
256-PBGA (23x23)
Ethernet
10/100Mbps (2)
USB
USB 2.0 (1)
Speed
133MHz