MPC855TCVR50D4
Part number:
MPC855TCVR50D4
Description:
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA
RAM Controllers
DRAM
Voltage - I/O
3.3V
Speed
50MHz
Co-Processors/DSP
Communications; CPM
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Core Processor
MPC8xx
Package / Case
357-BBGA
Additional Interfaces
HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Ethernet
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (TA)