MPC8540CVT667JB
Part number:
MPC8540CVT667JB
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCPBGA
Encapsulation:
Tray
Surface Mount
Co-Processors/DSP
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
SATA
USB
Security Features
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
2.5V, 3.3V
RAM Controllers
DDR, SDRAM
Core Processor
PowerPC e500
Speed
667MHz