MPC564CVR40
Part number:
MPC564CVR40
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388PBGA
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Speed
40MHz
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
POR, PWM, WDT
Connectivity
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Package / Case
388-BBGA
Core Processor
PowerPC
Core Size
32-Bit
Data Converters
A/D 32x10b
Number of I/O
56
RAM Size
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 2.7V