MPC5200CVR266
Part number:
MPC5200CVR266
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU MPC52XX 266MHZ 272BGA
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Co-Processors/DSP
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
SATA
Security Features
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Speed
266MHz
Supplier Device Package
272-PBGA (27x27)
Package / Case
272-BBGA
Voltage - I/O
2.5V, 3.3V