MIC5253-3.3YC5-TR
Part number:
MIC5253-3.3YC5-TR
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC-70-5
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Price
Total price
1
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package
SC-70-5
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max)
150 µA
PSRR
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)