MCF5407AI220
Part number:
MCF5407AI220
Product Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 208FQFP
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Data Converters
Package / Case
208-BFQFP
Program Memory Size
Program Memory Type
ROMless
Number of I/O
16
RAM Size
4K x 8
Core Size
32-Bit
Connectivity
EBI/EMI, I2C, UART/USART
Supplier Device Package
208-FQFP (28x28)
Peripherals
DMA, WDT
Core Processor
Coldfire V4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Speed
220MHz