MCF5249CVM140
Part number:
MCF5249CVM140
Product Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 160MAPBGA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Oscillator Type
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Program Memory Size
Program Memory Type
ROMless
Package / Case
160-BGA
Core Size
32-Bit
Number of I/O
47
Supplier Device Package
160-MAPBGA (15x15)
Data Converters
A/D 4x12b
Core Processor
Coldfire V2
Connectivity
I2C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
Peripherals
DMA, I2S, POR, Serial Audio, WDT
RAM Size
96K x 8
Speed
140MHz