MC7447AVS1267LB
Part number:
MC7447AVS1267LB
Product Category:
Microprocessors
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 360LGA
Encapsulation:
Tray
Surface Mount
RAM Controllers
Graphics Acceleration
No
Display & Interface Controllers
Ethernet
SATA
USB
Security Features
Additional Interfaces
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature
0°C ~ 105°C (TA)
Core Processor
PowerPC G4
Co-Processors/DSP
Multimedia; SIMD
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V
Package / Case
360-CLGA, FCCLGA
Supplier Device Package
360-FCCLGA (25x25)
Speed
1.267GHz