LT1521CMS8-3.3#PBF
Part number:
LT1521CMS8-3.3#PBF
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8-MSOP
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Output
300mA
PSRR
58dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Current - Supply (Max)
12 mA
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 300mA