LP5900TL-2.8/NOPB
Part number:
LP5900TL-2.8/NOPB
Product Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer:
Texas Instruments
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 4-DSBGA
Encapsulation:
Cut Tape (CT)
Price
Total price
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
Positive
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Current - Supply (Max)
230 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA
Package / Case
4-WFBGA, DSBGA
Supplier Device Package
4-DSBGA (1x1)
PSRR
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)