EL7154CSZ
Part number:
EL7154CSZ
Product Category:
Gate Drivers
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Description:
IC GATE DRVR HI/LOW SIDE 8SOIC
Encapsulation:
Tube
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Programmable
Not Verified
Input Type
Non-Inverting
Supplier Device Package
8-SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Supply
4.5V ~ 16V
Number of Drivers
2
Channel Type
Synchronous
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Driven Configuration
High-Side or Low-Side
Current - Peak Output (Source, Sink)
4A, 4A
Logic Voltage - VIL, VIH
0.6V, 2.4V