DSP56F802TA80E
Part number:
DSP56F802TA80E
Product Category:
Microcontrollers
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP
Encapsulation:
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
EEPROM Size
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Core Size
16-Bit
Oscillator Type
Internal
Program Memory Type
FLASH
Peripherals
POR, PWM, WDT
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
Number of I/O
8
Supplier Device Package
32-LQFP (7x7)
Package / Case
32-LQFP
Speed
80MHz