25LC256XT-E/ST
Part number:
25LC256XT-E/ST
Product Category:
Memory
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC EEPROM 256KBIT SPI 8TSSOP
Encapsulation:
Tape & Reel (TR)
Price
Total price
2500
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Not Verified
Clock Frequency
10 MHz
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Memory Size
256Kbit
Memory Organization
32K x 8
Memory Interface
SPI
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)