25LC256-E/SM
Part number:
25LC256-E/SM
Description:
IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIJ
Encapsulation:
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Programmable
Verified
Clock Frequency
10 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Memory Size
256Kbit
Memory Organization
32K x 8
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)