25LC256-E/P
Part number:
25LC256-E/P
Product Category:
Memory
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
IC EEPROM 256KBIT SPI 10MHZ 8DIP
Encapsulation:
Tube
Quantity
Consult
Price
Total price
1
Obtain quotation information
Product parameters
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Part Status
Active
Supplier Device Package
8-PDIP
Programmable
Not Verified
Clock Frequency
10 MHz
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Memory Format
EEPROM
Technology
EEPROM
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V